הזמריה

באנר צירופים 2024

מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף   |   מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג

חמישי 4.7.2024 21:00 מרכז המוזיקה תל אביב יפו
הרקוויאם של פורה 

תזמורת הרחוב הירושלמית והמקהלה הקאמרית ירושלים
קונצרט בביצוע 39 אמנים

אמנים:
סולנים: טלי קצף, גיא פלץ
מנצחים: תם קרני, עידו שפיטלניק

בתוכנית:

חלק ראשון:
המקהלה הקאמרית ירושלים
מנצח: תם קרני
Agnus Dei מתוך Missa Brevis – מאת Palestrina
ירדה השבת – מילים: יהושע רבינוב, לחן: דוד זהבי, עיבוד: יהודה אנגל
אל בורות המים השיר של הדר ויונדב – מילים ולחן: נעמי שמר, עיבוד: מתן פסטמן
שירת החליל – מילים: יצחק שנהר, לחן: מרדכי זעירא, עיבוד: מיכאל וולפה
נעילה – מתוך תפילת נעילה ביום הכיפורים לחן: ערן דינור

הפסקה

חלק שני:
רקוויאם
– מאת גבריאל פורה
תזמורת הרחוב הירושלמית והמקהלה הקאמרית ירושלים
סולנים: טלי קצף, גיא פלץ
מנצח: עידו שפיטלניק

תזמורת הרחוב הירושלמית היא תזמורת קאמרית מקצועית הפועלת להרחבת הקהלים למוסיקה הקלאסית על ידי נגינה בחללים אלטרנטיביים ובמקומות ציבוריים שונים. התזמורת מהווה כר פורה ליצירת פרויקטים חדשים בעלי ערך אמנותי וחברתי גבוה ופועלת רבות כדי להגדיל משמעותית את ההזדמנויות האמנותיות והכלכליות הזמינות לנגנים והיוצרים הצעירים הפועלים בירושלים.

מיום הקמתה בשנת 2013, ביצעה התזמורת מאות קונצרטים תחת כיפת השמים ובחללים אלטרנטיביים שונים בירושלים, וכן ניגנה בפסטיבלים רבים בין השאר פעמיים בפסטיבל ישראל, פסטיבל הקולנוע בירושלים, פסטיבל פסנתרים, פסטיבל על הגג ועוד. בשנת 2017 הוצגה התזמורת בכנס השנתי של אייפא"ק בוושינגטון, מול קהל של 18,000 איש. ב-2018 שיתפה פעולה עם פרויקט "קולולם" ביצירת סרטון מוסיקלי לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינה, בנוכחות נשיא המדינה ראובן ריבלין, אשר צבר מעל 4 מיליון צפיות ביוטיוב וברשתות החברתיות. תזמורת הרחוב שיתפה פעולה גם עם אמנים רבים, ביניהם ארקדי דוכין, ירון לונדון, שי צברי, שלומי שבת, אלכס אנסקי, אמיר דדון ועוד.

מנהל מוסיקלי ומנצח: עידו שפיטלניק

צילום: מיכאל פאביה

עידו שפיטלניק – מייסד, מנצח ומנהל מוסיקלי של תזמורת הרחוב הירושלמית

עידו ניצח על תזמורת הרחוב בעשרות קונצרטים תחת כיפת השמים, וכן בפסטיבלים שונים, ביניהם פסטיבל הקולנוע בירושלים, פסטיבל צלילים במדבר וכן פעמיים בפסטיבל ישראל. כמו כן, בשנת 2017 ייצג את התזמורת בכנס השנתי של איפא"ק בוושינגטון, מול קהל של 18,000 איש. ב-2018 שיתפה התזמורת פעולה עם פרויקט "קולולם" ביצירת סרטון מוסיקלי לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינה, בנוכחות נשיא המדינה ראובן ריבלין, אשר צבר מעל 4 מיליון צפיות באינטרנט ושודר בטלוויזיה במסגרת שידורי יום העצמאות מבית הנשיא. מאוחר יותר באותה שנה, ניצח עידו על הפקת האופרה הראשונה של התזמורת, שעלתה במוסך סובארו "שמעון ברזילי" באזור התעשייה תלפיות בירושלים, מול קהל של 850 איש.
עידו עובד בקביעות גם כמנצח אורח, בין השאר עם הסימפונית ירושלים בישראל, כמו גם עם תזמורות בגרמניה, רומניה. כמו כן, ניצח על הפקות עם אמנים פופולריים, ביניהם ירון לונדון, שי צברי, ארקדי דוכין, שלומי שבת, אלכס אנסקי ועוד. עידו מנהל אמנותית את "פסטיבל כלל" של תזמורת הרחוב והיה מנהל אמנותי שותף של פסטיבל 'פסנתרחוב' בירושלים.
לצד עבודתו המוסיקלית בתזמורת הרחוב, עידו משמש גם כמנכ"ל בפועל ואחראי בין השאר על הכספים, גיוס המשאבים והניהול הכללי של התזמורת. החל משנת 2019 עידו חבר בועד הפעולה של פורום מוסדות התרבות בירושלים. בשנת 2020 קיבל עידו את פרס "נבחרי ירושלים" בקטגוריית המוסיקה.
עידו בוגר האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. למד ניצוח תזמורת בכיתתם של פרופ' אבנר בירון ודר' יבגני צירלין. כחלק מהלימודים לתואר שני, למד במסגרת חילופי סטודנטים בבית הספר הגבוה למוסיקה ע"ש פרנץ ליסט בויימאר, גרמניה בכיתתם של מרטין הוף ומרקוס פרנק. עידו מלגאי של קרן התרבות אמריקה ישראל בניצוח תזמורת. בשנים 2017-2018 השתתף כמנצח בפרויקט 'תדרים' של אנסמבל מיתר למוסיקה חדשה. שירת בצה"ל במעמד "מוסיקאי מצטיין".

המקהלה הקאמרית ירושליםלשעבר המקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, מונה כ-28 זמרים וזמרות, מרביתם סטודנטים או בוגרי האקדמיה למוסיקה בירושלים, ביניהם זמרים, נגנים, מלחינים ומנצחים. המקהלה נוסדה בשנת 1969 וכבר בראשית דרכה הוכרה כאחת המקהלות הטובות בארץ.

בין מנהליה המוזיקליים של המקהלה בעבר נמנים מייסד המקהלה אבנר איתי, המלחין אהרן חרל״פ, ופרופ׳ סטנלי ספרבר אשר שימש בתפקיד זה משך מרבית שנות קיומה של המקהלה ועד לשנת 2022. המקהלה זכתה במדליות זהב וכסף בתחרויות בארה"ב ובגרמניה, והופיעה בין היתר תחת שרביטם של מנצחים בעלי שם עולמי כמו ליאונרד ברנשטיין, זובין מהטה, גארי ברתיני, קורט מזור ודניאל בארנבוים. המקהלה מופיעה מדי שנה לצד התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של להב שני ולצד תזמורות נוספות. המקהלה מתמחה בשירת אקפלה, ומרבה לבצע יצירות ישראליות בביצועי בכורה. המקהלה הופיעה באינספור סיורי קונצרטים באירופה וצפון אמריקה, במסגרת פסטיבלים בינלאומיים ומול קהילות יהודיות ומקומיות, הן בקונצרטים של מוסיקת א-קפלה והן בליווי תזמורותי. ב-2022 הוזמנה המקהלה לייצג את ישראל בפסטיבל האומנויות של אבו-דבי. המקהלה הקאמרית מבצעת רפרטואר מגוון הכולל יצירות קלאסיות, רפרטואר יהודי, יצירות ישראליות מודרניות, ומוסיקה דתית וחילונית מרחבי העולם. 

במסגרת עשייתה המקהלה לקחה חלק בעשייה חברתית וחינוכית, מופיעה בפרוייקטים מוסברים לתלמידי תיכון ובאירועי התרמה, לצד אירועים מרכזיים כמו המכבייה, טקס פרס בראשית וטקסים ממלכתיים מרכזיים.

מהקמתה ועד שנת 2023 פעלה המקהלה בחסות האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. בשנת 2024 תחל המקהלה לפעול תחת עמותת בר קיימא לתרבות, אמנות, מוסיקה ושלום.

ניהול מוסיקלי: תם קרני וגיא פלץ
תם קרני, צילום: יואל לוי

תם קרני, מנצח

החל את חינוכו המוסיקלי בגיל 7 בשירת מקהלה ובנגינת פסנתר. תם הוא בוגר מקהלות מורן ובית הספר התיכון לאמנויות "תלמה ילין". בוגר תואר ראשון בניצוח תזמורת באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים בכתתם של פרופ' איתן גלוברזון ופרופ' סטנלי ספרבר, ותואר שני בביצוע מוסיקה חדשה בתכנית "תדרים" של האקדמיה למוסיקה בירושלים ואנסמבל מיתר בהדרכת מאסטרו גיא פדר. 

משנת 2019 הוא משמש כמנצח אנסמבל זמרי מורן, בניהולה המוסיקלי של נעמי פארן. בשנת 2022 החל את תפקידו כמנצח ומנהל מוסיקלי של המקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, כיום המקהלה הקאמרית ירושלים. הוא זמר טנור בשמיניית הזמרים "ססיליה". 

שימש כמנצח משנה במקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה בירושלים, ובתזמורת סמפונט רעננה. הופיע עם אנסמבל מיתר, האנסמבל הקולי הישראלי, תזמורת סימפונט רעננה, תזמורת הרחוב הירשולמית ועוד. ב-2017 הקים את "אנסמבל סולני ירושלים",  איתם הופיע בין השאר בפסטיבל פנטזיה כוראלית, פסטיבל העוגב הישראלי, ופסטיבל המוסיקה היהודית.

תם הוא זוכה מלגת מכון ירושלים למוסיקה חדשה ע"ש אריק סידיי. בנוסף לעיסוקיו בתחום המוסיקה, הוא בוגר תואר ראשון בפיסיקה ומתמטיקה בתכנית "אמירים" באוניברסיטה העברית.

חמישי 4.7.2024 21:00

Scroll to Top