הזמריה

באנר צירופים 2024

מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף   |   מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג

חמישי 4.7.2024 19:00 מרכז המוזיקה תל אביב יפו

שחרחורת יקראוני
פיוט ולדינו

שירים וסיפורים מתרבות הלדינו של יהדות ספרד ופרקי פיוט מקוריים
בשירת מקהלה וסולו ובליווי נגנים

 מקהלת שחר 

אנסמבל נגנים:
דפנה פלד
, חליל
גדעון ברטלר, גיטרה
אורי ארבל, קונטרבס
תומר יריב, הקשה
בריטון – יפורסם בהמשך

סיוון גולדמן, סופרן; דניאל עקיבא, גיטרה
פסנתר: בוריס זובין

מנצחת: גילה בריל

מקהלת שחר, צילום: שרה שפיצר

בתוכנית:

מחרוזת חמישה שירי לדינו Ma siempre yo la ami בעיבוד צבי שרף, למקהלה, סולנים ואנסמבל נגנים.
Una pastora
Arvoles
Morena me yaman
Yo m'enamori d'un aire
Ah k'ermosa mansevika
פרקים "שיר השירים"
יצירה מקורית של המלחין ניסים חליפה, השואבת מסגנונות מסורתיים יהודיים.

סיוון גולדמן ודניאל עקיבא בשירי לדינו:
Puncha Puncha
Mama yo no tengo visto
Ya habasha la novia
Durme durme mi andjeliko
Morena me yaman

La rosa enflorece
Avre tu
Puncha puncha
התרגעות (בעברית, ובשיתוף קהל)

מקהלת שחר נוסדה בשנת 1994 על ידי גילה בריל, המנצחת והמנהלת המוזיקלית של המקהלה עד היום. למקהלה מתקבלים זמרים צעירים בלבד, על כן היא מתאפיינת בצליל צלול ורענן.

רפרטואר המקהלה רחב ומגוון, אך במיוחד מתמחה "שחר" בביצוע מוזיקה מתקופת הבארוק, המתאימה לקולות קלים ודורשת היכרות טובה עם הסגנון. כמו כן נהנית המקהלה לבצע מוזיקה מודרנית, אומנותית ופופולארית.

בהופעותיה ביצעה "שחר" קונצרטים א-קפלה, וכן שיתפה פעולה עם מגוון אנסמבלים ותזמורות, כגון תזמורת בארוקדה, דואו הנקשנים "פרקדו", התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים, סימפונט רעננה, אנסמבל "פניקס" והתזמורת הסימפונית אשדוד. המקהלה מופיעה הן בניצוחה של גילה בריל, המנהלת המוזיקלית, והן תחת שרביטם של מנצחים מן השורה הראשונה מהארץ ומהעולם. "שחר" מופיעה על מיטב במות המוזיקה הווקאלית בישראל, בהן פסטיבל אבו-גוש, מוזיאון תל אביב וסדרות מוזיקה מגוונות.

המקהלה פועלת ברחובות ומושכת אליה זמרים מכל הארץ.

גילה ברילמנצחת ומנהלת מוזיקלית

כיום מוכרת גילה בעיקר בזכות הופעותיה עם מקהלת שחר. משנת 2000 היא מנצחת גם על מקהלת מבשרת-ציון, ומשנת 2010 על מקהלת הילדים של הקונסרבטוריון העירוני בנס ציונה.  כחלק מפעילותה הציבורית למען המוזיקה המקהלתית בארץ היא חברה בוועדה המוזיקלית של "הזמריה" (כנס מקהלות עולמי). בעבר נצחה על מקהלות ילדים נוספות, עסקה בהדרכה קולית ובהדרכת מורים, והייתה פעילה בארגון המקהלות בישראל – "הלל".

עם תום לימודי ניצוח מקהלה אתרה בוגרי מקהלות נוער ותלמידי מוזיקה, והקימה עימם את מקהלת שחר, תוך העמקת השכלתם בשירת מקהלה.

גילה בריל היא בוגרת לימודי ניצוח מקהלה באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בת"א, בכיתתו של אבנר איתי. כמו כן למדה זימרה במחלקה הקולית של האקדמיה, בכיתתה של אגנס מסיני, והשתלמה בניצוח אצל גארי ברתיני, אהרון חרל"פ ופרידר ברניוס.

בנעוריה שרה במקהלת הילדים הידועה כיום בשם "אנקור", תחת שרביטו של מייסד המקהלה, ארנון מרוז, והרבתה להופיע עמה גם כסולנית. כמו כן הצטיינה בנגינה באבוב ולמדה בתיכון של האקדמיה למוזיקה בירושלים.

וחוץ ממוזיקה? נשואה לבעז, הזמר הוותיק ביותר בשחר, ואם לשלושה. מעורבת ופעילה בנושאי חינוך, איכות סביבה וקיימות.

סיון גולדמן ודניאל עקיבא, צילום: שביט ווס

דניאל עקיבא, מלחין, אמן גיטרה ולאוטה

כתב מגוון רחב של יצירות לכלי סולו, להרכבים קאמריים , מקהלה ותזמורת. קונצ'רטי לגיטרה ותזמורת, צ'לו ותזמורת, 3 גיטרות ותזמורת, סופרן ותזמורת.
יצירותיו בוצעו בארץ וברחבי העולם על ידי סולנים, הרכבים קאמריים ותזמורות והוקלטו בעשרות תקליטורים.
זכה בפרסים על יצירותיו ונגינתו ובהם: פרסי אקו"ם, פרס אמזון, פרס הקונפדרציה השוויצרית ופרס ראש הממשלה למלחינים בשנת 2017, ניגן קונצרטים ברחבי העולם , נתן כיתות אמן והקליט מספר רב של תקליטורים.
דניאל עוסק גם כפדגוג בהנחלת המוסיקה לדור ההמשך. הקים וניהל במשך 32 שנים מגמה למוסיקה בבית ספר ויצו בחיפה, מגמה שהפכה לשם דבר בארץ ובעולם.
ניהל במשך 14 שנים את הפסטיבל הבינלאומי "פניני גיטרה" בנתניה.
במהלך השנה האחרונה הפיק 6 תקליטורים בפרויקט שנקרא : אנתולוגיה יהודית ספרדית, פרויקט שמומן על ידי מנהל התרבות.

סיון גולדמןזמרת האופרה הישראלית

בוגרת האקדמיה ע"ש רובין באוניברסיטת תל-אביב בכיתתה של הגברת אגנס מסיני. סיון הופיעה כסולנית בבתי אופרה ברחבי אירופה, לצד הופעות סולו במוזיקת אורטוריה וליטורגית עם מיטב התזמורות בארץ ובחו"ל. אהבתה הגדולה לשירים אומנותיים ולמוזיקת הלאדינו הביאה אותה ליצור עם המלחין דניאל עקיבא, פרויקט המוקדש כולו לאמנות שירי הלאדינו.

אלבומם, נשמתי חיי לבי, ובו 18 שירים אשר עובדו במיוחד על ידי המלחין עצמו, ראה אור בתמיכת מנהל החינוך של משרד התרבות והספורט, ומופיע בכל הפלטפורמות הדיגיטליות. עד כמה הופיעו עם פרויקט זה, בין היתר, בפסטיבל "אני גיטרה" בצוותא תל-אביב, מוזיאון ראלי קיסריה, ב"ימי מוסיקה יהודית" במוזיאון הלאומי בעיר שצ'צ'ין, פולין, ובחג החנוכה האחרון הופיעו בבית הכנסת פסטלוצי שטראסה בעיר ברלין, בקונצרט התרמה אשר הוקדש למדינת ישראל. סיון ודניאל, המגיעים הן מהעולם הקלאסי המערבי והן מהמזרחי, מציגים את המוזיקה הספרדית בצורה אמנותית, תוך שמירה על מקורותיה האותנטיים.

חמישי 4.7.2024 19:00

Scroll to Top