הזמריה

באנר צירופים 2024

מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף   |   מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג

שלישי 2.7.2024 21:00 מרכז המוזיקה תל אביב יפו

מקהלת נוה שיר

"שרות תקווה ואהבה"

מנצחת: ענת דור-מרגלית
מאמנת קולית: תמר עוז
פסנתר: שחר בורק

קונצרט ייחודי של מקהלת נוה שיר לקולות שווים, המוקדש ליצירה של נשים,
בביצוען ובהשראתן, ופותח צוהר אל עולמן של יוצרות ומבצעות בזמר העברי ובכלל.
במסגרת המופע תושמע גם היצירה "מחווה לנשים יוצרות ומבצעות בזמר העברי".

היצירה, שהוזמנה ונכתבה עבור מקהלת נוה שיר על ידי פרופ' משה זורמן
היא למעשה מיצג המשלב שירת מקהלה ומולטימדיה,
כוללת שירים ממרחבי הקאנון הארצישראלי,
ומהווה מפגש קולות של זמרות מהעבר עם קולות ההווה בעיבוד מפתיע ביותר.

מקהלת נוה שיר

מקהלת הנשים נוה שיר לקולות שווים נוסדה בשנת 1961 כמקהלת ילדים על ידי המנצח נתן מרגלית ז"ל. המקהלה היוותה קיבוץ גלויות של ילדות וילדים ממגוון עדות ומטענים תרבותיים, אינטגרציה מבורכת שתרמה לעיצוב פניה ואישיותה. אחת מבנות המקהלה בשנותיה הראשונות הייתה ענת, אחייניתו של נתן, ש 18 שנים לאחר פטירתו והפסקת פעילות המקהלה, הקימה אותה לחיים והפכה להיות המנצחת והמנהלת המוזיקלית שלה בצביונה המחודש.

תולדותיה של נוה שיר שזורות בסיפורה של ישראל. לאורך השנים שרה המקהלה לאוזני נשיאים, שגרירים ושלל מכובדים, ולקהל רחב ומגוון. היא השתתפה ברגעים משמעותיים כמו טקסי הדלקת המשואות בשנות השבעים והשמונים, ובטקס החגיגי במיוחד ביום העצמאות ה-75 למדינה, וייצגה את המדינה בפסטיבלי ותחרויות מוזיקה בחו"ל, שבאחד מהם אף זכתה במדליית זהב. ב-2019 ביצעה המקהלה את היצירה "שיר השירים" של המלחין האמריקאי וולטר ארלן בליווי תזמורת סימפונט רעננה וזמרי האופרה הישראלית, ובדצמבר 2023 השתתפה בעיבוד חדש שכתב יאיר דלאל לאורטוריה של הנדל "ישראל במצרים – עבדות לחירות", בליווי התזמורת הסימפונית ירושלים.

מקהלה נשים בתקופת מלחמה

כמקהלת נשים ישראלית, התעוררנו כולנו בבוקר ה-7 באוקטובר למציאות קשה מנשוא, שאנחנו עדיין חיים בה. מאותו יום מטלטל רבות מנשות המקהלה מצאו את עצמן בחרדה עמוקה לשלום ילדיהם, נכדיהם, ואף בני זוגן הלוחמים בשלל החזיתות, כחיילים בסדיר ובמילואים, בעוד אחרות לא ישנו לילות רבים בדאגה למכרים ומכרות מבין החטופים. 

אך כקבוצת תמיכה חזקה ואיתנה, החליטה ענת במהרה, שדווקא בתקופה כזו לא נוותר על שיגרת החזרות, וכך הגיעו חברות המקהלה גם בימים מאתגרים ותחת איומי טילים ואזעקות, כדי לשיר ולהתחבק, לשתף זו את זו ברגשותיהן, ואף להופיע על במות גדולות וחשובות, כי כמו שכבר אמרו חכמים מאיתנו בעבר – את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק.

 

ענת דור-מרגלית

מנצחת ומנהלת מוזיקלית של מקהלת נוה שיר ומקהלת רון בפתח תקוה. ענת דור בעלת תואר M.ED בחינוך מוזיקלי מכללת לוינסקי, בוגרת לימודי פסנתר אצל נעמי הכהן ויהויכין סטוצ'בסקי, לימודי ניצוח באוניברסיטת תל אביב ובמכללת לוינסקי, ושלל סדנאות עם מנצחים מהארץ ומחו"ל. בעבר שימשה כמדריכה ארצית בפיקוח על החינוך המוזיקלי במשרד החינוך, רכזת ומנחה של תוכניות הקונצרטים של משרד החינוך מול מספר תזמורות, ביניהן התזמורת הסימפונית חיפה והתזמורת הסימפונית ירושלים. כיום, מפיקה פרויקטים מוזיקליים ארציים עם מערכת החינוך. 

לאתר הבית של מקהלת נוה שיר

 

שלישי 2.7.2024 21:00

Scroll to Top