הזמריה

באנר צירופים 2024

מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף   |   מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג

שלישי 2.7.2024 17:00 מרכז המוזיקה תל אביב יפו
אתה חוזר הביתה
קונצרט שממלא את הלב באור ותקווה לימים טובים

מקהלת העפרוני
מנצחת: שלי ברלינסקי

פסנתר: ז'אנה קופילב
כלי הקשה: יעל בינשטוק ענבר
ניהול והפקה: מיכל אופק

בתוכנית:

אדוארד אלגר: 2 שירים למקהלה אופוס 26
הנרי פרסל: אריה ודואט מתוך האופרה "המלכה האינדיאנית"
בנג'מין בריטן: Balulalow
שם טוב לוי : שובי לביתך, אני חבצלת השרון שושנת העמקים
נעמי שמר בעיבודו של יחזקאל בראון: ירושלים של זהב
אוריין שוקרון: אתה חוזר הביתה

ועוד מבחר שירים ויצירות ברוח התקופה
מבחר שירים ישראלי

מקהלת העפרוני הוקמה בשנת 1981 על ידי המייסדת מיה שביט ז"ל, מהדמויות המובילות בחינוך המוסיקאלי בישראל. מיה שביט ניצחה על המקהלה במשך 33 שנים, בשנת 2017 מונתה שלי ברלינסקי למנצחת המקהלה הייצוגית ולמנהלת האומנותית של כלל מקהלות העפרוני.

לאורך 42 שנות פעילותה הגיעה המקהלה להישגים משמעותיים והיא נחשבת לאחת ממקהלות הילדים והנוער הטובות בישראל. המקהלה משתפת פעולה עם תזמורות רבות וגופי תרבות ואומנות. לאורך שנות פעילותה יזמה המקהלה כתיבת מוזיקה מקהלתית חדשה. מלחינים רבים כמו יחזקאל בראון, אנדרה היידו, משה זורמן יוני רכטר, אמיר לקנר ואחרים הלחינו למקהלת העפרוני והקדישו לה מיצירותיהם.

יצירות רבות שנכתבו במיוחד עבור מקהלת העפרוני הפכו לאבן דרך במוסיקה הישראלית המקהלתית והן מבוצעות ע"י מקהלות רבות בישראל ומחוצה לה, ביניהן היצירה "טווס זהבי" (בראון), האופרה "סיפור יונה" (היידו(  והאופרה "לילה בלי ירח" (זורמן). 

בנוסף מרבה המקהלה להופיע עם אמנים ויוצרים מתחומי המוזיקה הפופולרית בישראל והיא מוכרת לקהל הרחב בזכות השירים הרבים שהקליטה עם מלחינים וזמרים והפכו לנכסי תרבות בישראל.

כיום מקהלת העפרוני כוללת בתוכה 6 מקהלות שונות, מגיל 4 ועוד 120. הצוות החינוכי של המקהלה ממשיך להחזיק בתפיסה החינוכית שהובילה מיה שביט ז"ל שבמרכזה אמונה בכך שמקהלה היא כוח מאחד בין אנשים ובין תרבויות, ושיש חשיבות גדולה בקידום תרבות המקהלה במדינת ישראל במטרה לחבר ולגשר בין חלקי העם השונים ולהעמיד את הדור הבא של יוצרי וצרכני התרבות.

לפי תפיסה זו כל אדם יכול לשיר במקהלה, ולכן עד היום לא מתקיימות בחינות כניסה למקהלה, והיא מאפשרת לכל ילד וילדה להצטרף לשורותיה, ללא קשר ליכולתו הווקאלית ולהכשרתו המוסיקאלית.

המקהלה מחנכת לסובלנות, לצד מצוינות, לפיכך לאורך שנות קיומה הופיעה מקהלת העפרוני עם מקהלות ערביות מישראל ומשטחי הרשות הפלסטינית, בפרויקטים מוזיקאליים רבים. בנוסף מובילה המקהלה פרויקטים חינוכיים קהילתיים המבוססים על חיבור בין השכבות השונות של החברה בישראל, קידום אוכלוסיות מוחלשות, ושימור התרבות והמוסיקה של עדות ישראל.

מקהלת העפרוני באינטרנט:

שלי ברלינסקי, מנצחת מקהלת העפרוני
מנצחת, מורה וזמרת.

נולדה וגדלה בקיבוץ גן שמואל, בוגרת האקדמיה למוסיקה בירושלים בפקולטה לאומניות הביצוע במחלקה הווקאלית, שם למדה פיתוח קול אצל הגב' פנינה שוורץ והגב' מרינה לויט וניצוח מקהלה אצל עודד שומרוני וסטנלי ספרבר. בצעירותה למדה אצל הגב' פנינה ענבר והגב' יעל קיין.

שלי מתמחה בביצוע של מוזיקת אקפלה והיא זמרת הסופרן של הרביעייה הקולית "תלמוס" הפעילה מאז שנת 2002 , יחד איתה הופיעה בכל פסטיבלי המוזיקה בארץ. הרביעייה מושמעת רבות בקול המוזיקה ובערוצי הטלוויזיה השונים ושיתפה פעולה עם מוזיקאים רבים מתחום המוזיקה הקלאסית והפופולרית.

בשנת 2006 הקימה את מקהלת "קאפלטה" הירושלמית, מקהלה המורכבת משכבות שונות של אוכלוסייה, ביניהם דתיים וחילונים, גברים ונשים ששרים יחד. המקהלה ממשיכה לפעול ולשגשג כאשר המרקם האנושי המיוחד שבה ממשיך למשוך אליה אנשים בגילאים שונים ומרקעים שונים.

בשנת 2012 הצטרפה שלי לצוות של מקהלת העפרוני, היא ניצחה 5 שנים על המקהלה הצעירה ובשנת 2017 מונתה למנהלת האומנותית והמוזיקאלית של המקהלה הייצוגית.

כמורה ומחנכת מוזיקאלית הדריכה שלי מגוון רחב של אוכלוסיות, רבות מהן מהמגזר החרדי, מתוך אמונה ששירה מאפשרת לאדם לבטא את עצמו באופן חופשי ושירה במקהלה מחזקת הן את היחיד והמיוחד לצד היכולות להשתלב בקבוצה שבה הפרטים השונים הופכים לכוח חזק ומאחד, כל זאת תוך שמירה על הקול האישי של כל אחד ואחת מהם. 

שלישי 2.7.2024 17:00

Scroll to Top